LİNKLER
    HAKKIMIZDA
    PROJELER
    İLETİŞİM
SUNUŞ
Türkiye’ de meslek eğitimi ve istihdamın yolu, yanlış ama yaygın bir algılama ve uygulama ile üniversitelerden geçmektedir. Oysa üniversitelerin asıl işlevi bu olmamalıdır. Bilimsel araştırma ve bilgi üretimi ihmal edilmekte, üniversite okul düzeyine düşmüş olmaktadır.
Buna karşılık orta öğretim düzeyinde gerçekleşmesi gereken nitelikli insangücü eğitimi, eskimişve istihdam gereklerini karşılamayan, çok parçalı ve çok pahalıya malolan bir örgün eğitim modeliyle karşılanmaya çalışılmaktadır.1977 ve 1986 yıllarında çıkarılan 2089 ve 3308 sayılı yasalar okul ve işyeri bütünlüğünden oluşan ikili meslek eğitimi modelini uygulamaya sunmuş olsalar da, model henüz başarıya ulaşmamıştır. Nedeni, pratik eğitimin cereyan etmesinin öngörüldüğü işletme kanadının yeterince düzenlenmemiş ve işveren kesiminin ve meslek kuruluşlarının yeterli ilgi ve katılımının sağlanmamış olmasındandır. Bunun tek istisnası 1991 yılında 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Yasası’ nda bu yönde yapılan olumlu değişikliktir.
İşte MEKSA, bu boşluğun nasıl doldurulması gerektiğini yaklaşık 22 yıldır model projelerle, eğitim merkezleri ile ve katılımcı bir anlayışla göstermeye çalışmaktadır. Bu yolda bir hayli mesafe alınmış olsa da, alınacak olan mesafe daha uzundur. MEKSA’ nın eğitim ve istihdam konusunda kamu kesiminin ve özel kesimin önde gelen uzmanlık kuruluşlarını içeren geniş katılımlı yapısı, başarı vaadeden çalışmalar için uygun bir platform oluşturmaktadır.
PROJE LİNKLERİ
LİNKLER
TANITIM KATALOĞU
TANITIM VİDEOSU
Yakında...
MYK Yeterlilik Görüş ve Değerlendirme ...
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) arasında 10.08.2016 tarihinde imzalanan ‘Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü’’gereği hazırlanan taslak Ulusal Yeterliliklerin görüşe sunulması gerekmektedir. Vakfım........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 3 Ocak 2017 Salı
  
SODES 2015 DESTEKLİ "BİR İŞ BİN UMUT" PROJESİNİN TANITIM VE AÇILIŞI YAPILDI ...
Kalkınma Bakanlığı destekli, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğinin (GESOB) yararlanıcısı olduğu SODES 2015 kapsamındaki "BİR İŞ BİN UMUT" isimli mesleki eğitim ve istihdam hedefli projemizin tanıtım ve açılışı Birlik Hiz........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 25 Ocak 2016 Pazartesi
  
AB DESTEKLİ ADAPTESK PROJESİNİN GAZİANTEP TANITIM TOPLANTISI YAPILDI ...
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) faydalanıcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın program otoritesi olduğu, Avrupa Birliği hibe kaynaklı olarak İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonal Programı kapsamında Ankara, Gaziantep, Bursa, Man........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 23 Ekim 2015 Cuma
  
GESOB MESLEK KAZANDIRIYOR, İŞ BULUP, İSTİHDAM SAĞLIYOR...
Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) tarafından İŞKUR destekli olarak MEB ve MEKSA Vakfı ile işbirliği içinde İŞKUR'da kayıtlı işsiz gençlere meslek kazandırılarak istihdam sağlanmasına yönelik olarak 15'er kişi ile 5 meslek dalında başlatılan; ̶........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 16 Ekim 2015 Cuma
  
Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri Zorunlu Hale Getirild...
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. 23.04.2015 tarihli ve ........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 24 Nisan 2015 Cuma
  
MART AYI MESLEKİ YETERLİLİK SINAV PROGRAMI...
16 Mart 2015 tarihinde MEKSA Merkez ofiste(Ankara) gerçekleştirilen motosiklet bakım onarımcısı sınavında başarılı olan adaylar mesleki yeterlilik belgelerini aldılar. 27-28-29 Mart tarihlerinde İstanbul ilinde motosiklet bakım onarımcısı(13UY0123-4), Otomotiv elektrome........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 24 Mart 2015 Salı
  
MYK Gözetim Denetimi...
16-17 Mart 2015 tarihlerinde geçekleştirilen MYK gözetim denetimi kapanış toplantısı, MYK sınav ve belgelendirme dairesi başkanı Mehmet ORDUKAYA, MEKSA Vakfı Genel Sekreteri Prof. Dr. C. Sencer İMER, Baş denetçi Cezmi Kürşat ÖZCAN, Yard. denetçi Ayşegül Alev AYDIN, MYK ........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 18 Mart 2015 Çarşamba
  
Otomotiv Sektöründe Mesleki Yeterlilik Belgeleri Sahiplerini Bulmaya Devam Ediyor ...
1-2-3 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Maslak'ta gerçekleştirilen Otomotiv Elektromekanikçisi (11UY0020-5) ve Motosiklet Bakım Onarımcısı sınavlarında başarılı olan adaylara TÜRKAK ve MYK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgeleri verildi. İstanbul ilinde Mart ayı içerisinde y........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 3 Mart 2015 Salı
  
Sarıyer Belediyesi: MEKSA Ruhsatlandırmada çözüm ortağımızdır...
MEKSA Belgelendirme Müdürü Nisan Zorlu ve Mesleki Eğitim Koordinatörü Ali Kadir Mutlu Sarıyer Belediyesi Ruhsat Dairesi Müdürü Osman Demir’i makamında ziyaret etti. Maslak’ın Sarıyer'e bağlanması neticesinde, sanayi esnafının Şişli belediyesinden almış oldukları i........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 3 Mart 2015 Salı
  
ÖSYM Grup Güvenlik çalışanlarına 2 ayrı EĞİTİM: MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM Eğitimi ...
ÖSYM'de Grup Güvenlik çalışanlarından bir gruba "MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ ve ETKİN İLETİŞİM" Eğitimi ve bir diğer gruba da "GENEL TEMİZLİK VE HİJYEN" Eğitimi verildi. Mesleki ve kişisel gelişim amaçlı eğitimler sonunda yapılan anket sonuçlarına göre, katılımcıların büyük çoğu........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 28 Ocak 2015 Çarşamba
  
KADINLAR, YENİ GİRİŞİMCİLİKTE DAHA İSTEKLİ...
Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB), İŞKUR'da kayıtlı işsizlere meslek kazandırma, çalışanlara meslek geliştirme eğitimleri dışında, ilimiz ve ülkemizin iş dünyasına yeni girişimciler kazandırmak amacıyla Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri de düzenle........(...Detay)
Ekleme Tarihi : 22 Ocak 2015 Perşembe
  
  İLETİŞİM

Adres :
CEVAD DÜNDAR CAD. NO:19
06370 OSTİM-ANKARA
Telefon :
0 (312) 354 43 66
Fax :
0 (312) 354 15 58
E-posta :
meksa@meksa.org.tr


  GOOGLE MAPS

Adresi daha büyük bir haritada görüntüle: MEKSA


KAPAT