• +90 312 354 4366
  • meksa@meksa.org.tr

M. Burhan AKSAK
Vakıf Başkanı / TESK Başkan Vekili
1957 yılında Muş'un Hasköy ilçesinde doğan M. Burhan AKSAK halen Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı ile TESK Genel Başkan Vekilliği görevlerinde de bulunmaktadır. M. Burhan AKSAK 2015 yılından bu yana Vakıf Başkanlığı görevini yürütmekte olup evli ve 1 çocuk babasıdır.  

 

Prof. Dr. C. Sencer İMER
Vakıf Bşk. Vek. / Kurucu Üye / Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi
1942 yılında Ankara'da dünya'ya geldi. Tam adı Celalettin Sencer İMER olan profesör, ilkokul, ortaokul ve liseyi Ankara'da tamamladı, sonra devlet bursu ile üniversite eğitimi için 1960 yılında Berlin'e gitti. Berlin Teknik Üniversitesin'den 1965 yılında Metalurji yüksek mühendisi olarak mezun oldu. 1968 yılında doktorasını tamamlayan İmer, 1973'de Berlin Teknik Üniversitesinde Metalurji alanında doçent oldu. 2004 yılında profesör oldu. 1973-1982 yılları arasında Berlin Teknik Üniversitesinde bilimsel çalışmalar ve öğretim üyeliği yapan Sencer İMER, 1982-1992 yılları arasında BM uzmanı olarak DPT de müşavirlik ve çeşitli bakanlara danışmanlık yaptı. Asil-çelik ve Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) Yönetim Kurulu üyeliği ve başkan vekilliği görevlerinde, 1989-1992 yıllarında Türkiye Demir ve Çelik İşletmeleri A.Ş. (TDÇİ) genel müdürlüğü görevinde bulundu. 1992’den beri Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. Ayrıca Hacettepe ve TOBB üniversitelerinin uluslararası ilişkiler bölümlerinde Türkiye Ekonomisi ve karşılaştırmalı ekonomi dersleri vermektedir. 1995'den beri Kardemir kurucu üyesi ve yönetim kurulu üyesidir. 10 yıl başkanlığını yaptığı Türk-Alman mesleki eğitim vakfı Meksa’nın kurucu ve yönetim kurulu üyesidir. Birinci dereceden Alman Devleti Hizmet Nişanı sahibidir. 2009-2013 yılları arasında AKSARAY Üniversitesi İİBF dekanı olarak görev alan İmer, Ankara Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapıyor. Evlidir ve üç çocuğu vardır. 

 

Hasan ERKAN
Genel Sekreter /MEKSA Vakfı İşletmesi Genel Müdürü
1971 yılında Adana'da doğan Hasan ERKAN 1995 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Beyaz Eşya ve Telekomünikasyon sektörlerinde satış ve pazarlama alanlarında çeşitli kademelerde görev yapan Hasan ERKAN 2015 yılından bu yana Vakıf Genel Sekreteri ve MEKSA Vakfı İşletmesi Genel Müdürlüğü görevlerini icra etmektedir. Hasan ERKAN evli ve 2 çocuk babasıdır. 

 

Yusuf BÜYÜK
Yön. Kur. Üye / Milli Eğitim Bakanlığı HBÖ Genel Müdürü
1963 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Yusuf BÜYÜK, ilk orta ve lise öğrenimi burada tamamladı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. 1985 yılında öğretmenlik meseğine başlayıp 2000 yılına kadar Zonguldak’ta çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. 2000 yılında İstanbul Kartal Aziz Bayraktar İmam Hatip Lisesine Müdür olarak atandı. 2004 yılında Samandıra Belediye Başkanı seçildikten sonra 2009 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2009 – 2010 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığında Bakan Müşavirliği yaptı. 2010 – 2013 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 2013 – 2018 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine geçilmesinin ardından  05.12.2018 tarihinde Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü olarak görevlendirildi. Bu görevine devam ederken 30.04.2019-11.12.2019 tarihleri arasında ayrıca Ortaöğretim Genel Müdürlüğü görevini de yürüttü. 09.01.2020’de Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü görevine başladı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilikler yapan Yusuf BÜYÜK, 23 Şubat 2017 itibarı ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Yönetim Kurulu üyeliğini, 05 Eylül 2020 tarihi itibarı ile de Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Bekir AKTÜRK
Yön. Kur. Üye / İŞKUR Genel Müdürü​ V.
1976 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Akyazı’da tamamladı. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim dalında Yüksek Lisansını tamamladı. 2000 yılında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığının açmış olduğu sınavı birincilikle kazandı ve Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı. Sırasıyla Müfettiş, Başmüfettiş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığında İş Başmüfettişi ve Refakat Müfettişi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar ve Bakan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 14.06.2016 tarihinde Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. 7 Ocak 2020 tarihi itibariyle İŞKUR Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak vekaleten görevlendirildi. Yayınlanmış bir adet kitabı, çeşitli dergilerde yayımlanmış birçok mesleki makalesi ve Hentbol Federasyonu Denetim Kurulu üyeliği bulunmaktadır. Evli ve iki çocuğu olup, İngilizce bilmektedir. 

 

Adem CEYLAN
Yön. Kur. Üye / Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı​
1963 yılında Ankara'nın Çamlıdere ilçesinde doğan Adem CEYLAN Anadolu Üniversitesi Afyon Mali Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunudur. 1986 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde Bütçe Uzmanı olarak iş hayatına başlayan Adem CEYLAN sırasıyla Mahalli İdareler Başkontrolörlüğü, TBMM Araştırma Komisyonu Üyeliği, Ankara İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcılığı, Ankara İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Başkontrolörlüğü görevlerinde bulunmuştur.  Adem CEYLAN Nisan 2016 yılından itibaren MYK Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olan Adem CEYLAN, Türkiye Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili görevlerini yürütmektedir. 2014 yılında Ankara Yenimahalle Belediye Başkan Adayı, 2015 yılı Genel Seçimlerinde Ankara 2. Bölge Milletvekili adayı olan Adem CEYLAN evli ve iki çocuk babasıdır.  

 

Ahmet AKDAĞ
Yön. Kur. Üye / KOSGEB Başkan Yardımcısı​
1998 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği lisans eğitimin tamamlayan Ahmet AKDAĞ, 2000 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapmıştır. 1999 yılında KOSGEB Bursa Merkez Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayan Ahmet AKDAĞ, 2003-2017 yılları arasında KOSGEB Bursa Merkez Müdürlüğüne bağlı çeşitli birimlerde Müdür Vekilliği ve Müdürlük görevlerinde bulunmuştur. Ahmet AKDAĞ, 2017 yılından bu yana KOSGEB İdaresi Başkanlığı'nda Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ahmet AKDAĞ ayrıca Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu (TGIF) Yatırım Komitesi Üyeliği, Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Üyeliği ile TOSYÖV Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir. 1974 yılında Erzurum'da doğan Ahmet AKDAĞ evli ve iki çocuk babasıdır.

 

O. Fatih SOYSAL
Yön. Kur. Üye / OSBÜK Genel Sekreteri​
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. Milli Güvenlik Akademisi 51. Dönem Eğitim ile TODAİE Kamu Diplomasisi Eğitimini tamamlayan Fatih SOYSAL 1982 yılında başladığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde; Odalar Müdürlüğü, Ticaret Sicil Gazetesi Müdürlüğü , Odalar ve Borsalar Daire Başkanlığı ile Reel Sektör Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Genel Sekreterliğine atanan Fatih SOYSAL ayrıca TOBB Akreditasyon Kurulu Üyeliği, MEB/TOBB Mesleki Eğitim Protokolü Danışma Kurulu Üyeliği, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Kurulu Üyeliği, Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. MYK, SGK, İŞKUR, TSE  Genel Kurul Delegesi de olan Fatih SOYSAL Kahramanmaraş Elbistan doğumludur.

 

Arif TAK
Yön. Kur. Üye / Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı​
1957 yılında Muş'un Hasköy ilçesinde doğan M. Burhan AKSAK halen Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı ile TESK Genel Başkan Vekilliği görevlerinde de bulunmaktadır. M. Burhan AKSAK 2015 yılından bu yana Vakıf Başkanlığı görevini yürütmekte olup evli ve 1 çocuk babasıdır.  

 

Süleyman KÖSTEKLİ
Yön. Kur. Üye / Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı​
1948 yılında Kırıkkale Keskin ilçesinde doğan Süleyman KÖSTEKLİ 1972-1982 yılları arasında Kırıkkale'de çeşitli sektörlerde serbest ticari faaliyetlerde bulunmuş, 1984 yılında Kırıkkale Lokantacılar ve Pastacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı  olmuştur. 1993 yılında Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığına seçilen Süleyman KÖSTEKLİ, 2005 yılına kadar Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürmüştür. TOBB Konsey Üyeliği, TSE Delegeliği, İKV Delegeliği, Kırıkkale Spor Yönetim Kurulu Üyeliği, Keskin Spor As Başkanlığı görevlerinde de bulunan Süleyman KÖSTEKLİ halen Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı olarak görev yapmakta olup 16 Şubat 2011 yılından itibaren de Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Yönetim Kurulu Üyesidir.

 

Hilde HANSEN
Yön. Kur. Üye / BGZ Başkanı
Hilde Hansen, merkezi Almanya'nın Berlin kentinde bulunan ve Uluslararası işbirliği projeleri uygulamak üzere kurulmuş ve Berlin Küçük İşletmeler ve Nitelikli El Sanatları Odası ortaklığında bulunan BGZ'nin Başkanlığını yapmaktadır.